Silky Tsurugi 300-10 käsisaha
Silky Tsurugi 300-10 on kapea ja kevyt ammattitason oksasaha, joka on suunniteltu erityisesti tarkkaan työskentelyyn ahtaissa ja vaikeapääsyisissä paikoissa. Tsurugi tarkoittaa japaniksi pitkää miekkaa, mikä kuvaa hyvin sahan pitkää ja siroa terää. Se soveltuu erinomaisesti esimerkiksi hedelmäpuiden, koristepuiden ja pensaiden hoitoleikkauksiin sekä tiheisiin oksanhaaroihin.
Tsurugin kapea ja suora terä pääsee paikkoihin, joissa tavallisella oksasahalla työskentely voi olla hankalaa. Siksi se on erinomainen valinta arboristeille, puutarhureille ja muille käyttäjille, jotka tarvitsevat tarkkaa sahausta esimerkiksi tiheissä latvuksissa ja kapeissa oksanhaaroissa.
Sahan rakenteessa ei käytetä terän kiinnittämiseen ruuveja, muttereita tai muita irrallisia osia. Kaksiosainen ergonominen kahva lukittuu tappikiinnityksellä, minkä ansiosta terän vaihtaminen onnistuu alle 20 sekunnissa. Mukana toimitettavan alumiinisen jalkakotelon suuaukossa olevat rullat pitävät sahan tukevasti paikallaan ja helpottavat sen käyttöä.